Róża Wiatrów – Ryn 2015

Przedsięwzięcie polegało na zorganizowaniu tygodniowego (9 dni licząc datę wyjazdu i powrotu do Krakowa) aktywnego wypoczynku dla niewidomych i słabo widzących mieszkańców Krakowa na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Było II edycją rozpoczętego w ubiegłym roku projektu – Róża Wiatrów.

Za port macierzysty obrany został – podobnie jak w ubiegłym roku – Mazuryn Yachting w Rynie przy ul. Hanki Sawickiej 9. Ośmioro uczestników podzielonych na dwie grupy cieszyło się naprzemiennie z atrakcji jakie zostały zapewnione przez organizatorów przedsięwzięcia. Uczestnicy poznawali:

– sport jakim jest żeglarstwo: pod okiem doświadczonego sternika mieli możliwość zapoznania się / przypomnienia sobie informacji na temat sportu jakim jest żeglarsto, zapoznać się z zasadami bezpiecznego żeglowani, poznać podstawową nomenklaturę z zakresu obsługi i sterowania jachtem żaglowym, nauczyli się bezpiecznego poruszania się po jachcie  i wreszcie spróbować własnych sił w sterowaniu łodzią. Ponadto korzystając z uroków cudu natury jakim są niewątpliwie mazury uczestnicy odwiedzali zatoki, kanały, wyspy i parki krajobrazowe min. rezerwat czapli  leżący nieopodal Rynku na granicy jeziora Ryńskiego i Tauty. Uczestnicy mogli posłuchać opowieści sternika o przygodach mazurskich żeglarzy wspólnie pośpiewać szanty oraz regionalne piosenki, a łapiąc wiatr w żagle pod okiem sternika z blisko 40 letnim doświadczeniem pływania po mazurskich jeziorach uczestnicy czuli się pewnie i komfortowo.

– korzystając z możliwości rekreacyjnych jakie daje Ryn uczestnicy korzystali z zajęć z zakresu  Nordic Walking wokół jeziora Ołów leżącego z drugiej strony tego malowniczego miasteczka.

– korzystanie z atrakcji kulturalnych – każdy z uczestników obok zajęć z zakresu NW oraz żeglarstwa miał możliwość skorzystania ze strzeżonego miejskiego kąpieliska utworzonego na brzegu jeziora Ołów – charakteryzującego się I klasą czystości wody; wziąć udział w Mazuriadzie – uroczystości upamiętniających średniowieczne zmagania mieszkańców Rynu w walce z krzyżakami oraz tatarami: wśród atrakcji znalazł się min. przemarsz średniowiecznych rycerzy, walki rycerskie, strzelanie ze średniowiecznych broni, wielki spektakl plenerowy upamiętniający wydarzenie najazdu tatarów na zamek w Rynie; ponadto uczestnicy mogli skosztować regionalnych przysmaków mazurskich oraz obejrzeć wytwory rzemiosła tamtych terenów; Uczestnicy mieli możliwość także udać się na krótki przedpołudniowy spływ kajakowy, dzięki uprzejmości ze strony przewodnika oraz zwiedzić zabytkowy obecnie hotel – kiedyś zamek krzyżacki w Rynie.

Wspaniała pogoda pozwoliła w pełni wykorzystać czas jaki był do dyspozycji uczestników, Wspaniała gastronomia zapewniana przez właścicieli karczmy „Pod byczkiem” oraz innych lokalnych restauracji pozwoliła dopełnić sukcesu jakim niewątpliwie zakończył się projekt.

Projekt współfinansowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  w Krakowie, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (sportu, kultury, turystyki i rekreacji osób niepełnosprawnych mieszkańców Krakowa)