Ekipa

Jurek Płonka

nazywam się Jurek Płonka, mam 27 lat i jestem niewidomy. Oprócz miłości do gór i wszystkiego, co z nimi związane, jestem zapalonym sportowcem. Do tej pory przebiegłem 13 maratonów - w tym nowojorski, trenowałem wioślarstwo, kolarstwo, pływanie i żeglarstwo. Od dziecka postępowała u mnie genetyczna wada siatkówki, obecnie widzę tylko w 5 %, co nie przeszkadza mi jednak w realizacji najbardziej szalonych marzeń. Sześć lat temu jako pierwszy niewidomy Polak stanąłem na dachu Europy - Mont Blanc, 4810m n.p.m. Dwa lata później wraz ze swoimi przyjaciółmi założyłem stowarzyszenie „Nie widzę przeszkód", którego głównym celem jest przywrócenie osobom niepełnosprawnym wiary w siebie i swoje możliwości. Pomyślałem, że skoro ja mogę być tak aktywny, to każdy może żyć na „pełnych obrotach”, nawet pomimo niepełnosprawności. Mimo swojej choroby od 2013 roku realizuję projekt Euro-Summits Adventure. Moim celem jest zdobycie 46 najwyższych europejskich szczytów górskich, tzw. Korony Europy oraz dodatkowo Piku Lenina (7134 m n.p.m.) Do tej pory zdobyłem 42 szczyty, 6 szczytów (w tym Pik Lenina) jeszcze przede mną. Już teraz dokonałem czegoś, czego nie zrobił przede mną żaden niewidomy. Chciałbym ukończyć projekt i stać się pierwszym niewidomym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Europy. Chcę udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia!

Michał Mysza

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zapalony górołaz, przewodnik niewidomych, pilot wycieczek, fizjoterapeuta, masażysta, wspinacz, ratownik, przewodnik canyoningowy, żeglarz i podróżnik. Zawsze w ruchu, zawsze w drodze, zwykle z aparatem w ręce, autor wszystkich dobrych zdjęć uwieczniających kolejne szczyty Euro Summits Adventure. Od 2011 roku wiceprezes stowarzyszenia NIE WIDZĘ PRZESZKÓD. Aktywnie trenuje acro jogę.

Piotr Niesyczyński

Osoba niepełnosprawna w związku z uszkodzeniem wzroku. Kierownik krakowskiej drużyny piłki nożnej niewidomych Tyniecka NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków (T6NWP), członek zarządu oraz kierownik biura Stowarzyszenia NIE WIDZĘ PRZESZKÓD, instruktor sportu i rekreacji ruchowej, z wykształcenia pedagog i pracownik socjalny, pasjonat piłki nożnej oraz szachów. Od 2006 roku działacz społeczny na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością.

Marcin Ryszka

Urodzony 15 lipca 1990 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Być może dzień i miesiąc urodzenia nie jest w jego sytuacji przypadkowy, gdyż w swoim życiu z wytrwałością godną podziwu podejmuje walkę zarówno z codziennością, jak i realizując się jako sportowiec. W 1994 r. w wyniku choroby stracił wzrok. W 1997 r. rozpoczął edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Od 2010 r. studiuje na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Zarządzenie. W 2013 r. ukończył studia I stopnia. W 2016 uzyskał tytuł mgr na kierunku Zarządzanie, specjalność marketing. W 2014 ukończył studia podyplomowe menedżer Sportu na uniwersytecie Jagiellońskim. W 2015 roku ukończył studia podyplomowe zarządzanie personelem na AGH. Utalentowany pływak z AGH jest: trzykrotnym mistrzem świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011, uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, a także wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski. Od 2014 R działacz na rzecz sportu osób niepełnosprawnych w Polsce. Komentator i ekspert telewizyjny przy igrzyskach paraolimpijskich Rio 2016. Piłkarz, kapitan reprezentacji Polski oraz drużyny Tyniecka Nie Widze Przeszkód Kraków w dyscyplina blind futbol.